Lumi Outdoor Dining Table -98″ – 244342-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple shaping with soft edges, this FSC®-certified teak outdoor dining table brings dimension with a joint connection dowel detail that extends through the legs. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 82 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 181.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 43.47 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.231 m³ |
| Color | Stained Toasted Brown-FSC |
| Material | Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 42.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 106.7 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 181.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 98 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Stained Toasted Brown-FSC |
| Style |
Scandinavian |
| Collection |
Lumi |
"*" indicates required fields