KELSEY CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE545-00 Kelsey Chair and companion PE545-50 Kelsey Ottoman are an inviting solution for your home. The Kelsey Chair has a comfortable tight back, Spring-Down seat cushion, English arms and a beautifully tailored dressmaker skirt. The companion Kelsey Ottoman is standard with a Classic cushion and matching dressmaker skirt.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 39in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 46 ft³ |
| COM | 9 yd |
Additional information
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields