Tahana Outdoor Chair – 240355-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
240355-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Alessi Linen, Stained Toasted Brown-FSC, Cream, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Clean and simple, this bold outdoor chair features a distinctive three-leg design and curved seat back, crafted from FSC®-certified wood. The thick box cushion and knife-edge back cushion are finished in a high performance Italian upholstery. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 37 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 82.45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.14 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.712 m³ |
| Color | Alessi Linen, Stained Toasted Brown-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 37.00″w x 34.50″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 94.0 cm w x 87.6 cm d x 71.1 cm h |
Additional information
| Weight | 82.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 37 × 28 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alessi Linen ,Stained Toasted Brown-FSC |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields