Marit Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marit Stools turned columns and capital arches reflect English and Arabic architecture. Columns and stretchers adorn the base along with an Antique Bronze stretcher with eight sides that terminates with turned raised reeded elements that are mounted above the front turned wood stretcher. An integral part of the design is the hand-buttoned curved shape of the back that has been trimmed with an applied side border that is repeated surrounding the seat and is finished with standard NP-08 nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 19in D 23in H 43.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 45 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 43.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
"*" indicates required fields