Maven Outdoor Swivel Chair – 235137-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Shell framing in black faux-hyacinth weaves for extra texture atop a 360-degree swivel. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.649 m³ |
| Color | Alessi Buff, Faux Dark Hyacinth |
| Material | 100% Polypropylene, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.25″w x 34.75″d x 33.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 79.4 cm w x 88.3 cm d x 84.5 cm h |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 31.25 × 33.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alessi Buff ,Faux Dark Hyacinth |
| Style |
Coastal Contemporary |
"*" indicates required fields