Denis Lounge Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
o With a deep, luxurious seat and soft, sculptural lines, the Denis Sofa and Lounge Chair make for an elegant seated experience. “Glamourous and gracious, Denis is a nod to French furniture of the 1940s,” Booth says. “Maisbien sur!” (But of course!) Spring-Down seat cushions standard. Standard weltless except around the base.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 37in H 34.75in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 105 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
Additional information
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33 × 34.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields