RIDLEY SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Ridley Sofa has a distinctively European feel with its classic shape, elegant tapered legs and beautiful lines. Its Lawson-styled arms terminate in a sloping serpentine shape. Three spring-down seat and blend-down back cushions are standard along with a pair of 20-inch Goose feather welted throw pillows with hidden zippers. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 94.5in D 40.25in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 203 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 22 yd |
| COL | 360 sq. ft |
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 94.5 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields