KNOLE SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Available as a single elegant sofa, an accommodating generous sectional or as a free standing chaise. The Knole’s graceful back and side detail and its perfectly comfortable seating, all state that an aesthetic of grace and comfort are accommodated here. Standard with a Plush-Down seat cushion with biscuit tufting with button. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 95.25in D 38in H 36.25in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 293 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 19 yd |
| COL | 306 sq. ft |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 95.25 × 36.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields