Arturo Nightstand – 234480-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by campaign-style furniture of the 1800s — packable pieces first designed for traveling military use — a simply shaped nightstand of natural walnut features a subtly inset top and rounded legs, finished with wooden hardware.
Product Details
| Weight (kg) | 29 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 63.93 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.238 m³ |
| Color | Natural Walnut Veneer |
| Material | Walnut Veneer, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 18.50″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 47.0 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 63.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 32 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Natural Walnut Veneer |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields