Jules 2X Extended Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The iconic Jules series is defined by its incredible comfort and elegant shape. The Jules Program has been reimagined with a configurable chair, ottoman, sofa, and sectional program with a selection of distinctive arms and bases. The arms and bases provide the ability to customize the Jules from traditional to modern and formal to casual. Offered in a 40″ depth or 43″ depth, with 6 arms options, 3 back cushion border options, and 5 base options. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 110in D 40in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 280 lb |
| Volume | 178.33 ft³ |
| COM | 25.5 yd |
| COL | 414 sq. ft |
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 110 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
