Waymaker by Tyler Guinn – 240180-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
240180-002
Category: Art
Tags: Art, Cream, Four Hands, Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
Based in Austin, Texas, abstract-expressionist painter Tyler Guinn looks to texture and organic sensibility to shape his wide variety of works, from geometric pieces and flowing landscapes to mark making and automatic writing. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.63 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.131 m³ |
| Color | Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 34.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 87.6 cm h |
| Material | Walnut, Raw Canvas |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 34.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Fredrix 558 Raw Canvas ,Rustic 2.5 Walnut |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields