Harrison Petite Sofa – Kickpleat Skirt
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The PE6718 Harrison Series features a kickpleat skirt as standard, offering a customizable alternative to the PE 6720 Harrison Series with Waterfall Skirt. With its traditional silhouette and clean lines, the Harrison design is elevated by the kickpleat skirt, adding a subtle touch of flair. For added versatility, this series is available in eight skirt options at no upcharge, allowing for endless customization: Kickpleat, Pleated Corner, Box Pleat, Shirred Corner, Shirred Ruffle, Stacked Ruffle, Soft Shirred Skirt, Soft Stacked Shirred Skirt.
Product Details
| Dimensions | W 77.75in D 39.5in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Select Hardwoods |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 197 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 24 yd |
| Weight | 197 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 77.75 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields