Dumont Bookcase – 244574-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional details meet soft curves in this simplified oak bookcase. Inspired by European antiques, the combination of open shelving and roomy cabinet space is finished in a smoked black. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 150 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 330.69 lb |
| Volume (cu. ft.) | 81.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.301 m³ |
| Color | Smoked Black Thin Veneer, Bronze Antimony |
| Material | Oak Veneer, Iron, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 24.00″d x 96.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 61.0 cm d x 243.8 cm h |
| Weight | 330.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 96 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Bronze Antimony ,Smoked Black Thin Veneer |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Dumont |
"*" indicates required fields