HARPER SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Harper Sofa was designed by Kim Scodro. It is the perfect addition to a family room or living space. It’s comfortable and utterly stylish. The elegantly curved back enhances its splendor. It sits upon elegantly tapered posts. This three seat cushion, tight back sofa with its gently sloping track arms is generously scaled at 95”. The Harper is standard with two 20” goose feather and down throw pillows.
Product Details
| Dimensions | W 95in D 38.5in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 242 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 15 yd |
| COL | 243 sq. ft |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 95 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields