Sedoni Chair – 244630-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A new take on the classic wingback shape. The chair’s simple shaping elevates subtle design elements throughout, including a thoughtfully constructed oak frame that appears to extend midway from upholstered arms before seamlessly meeting the piece’s legs. A fixed back with contoured wings creates a cozy, sheltered feel, and a loose, reversible cushion with S-spring suspension creates a supportive sit. Faux mohair adds an elevated moment to this traditional frame. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 58.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 27.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.769 m³ |
| Color | Monte Olive, Worn Oak |
| Material | 50% Viscose, 50% Wool, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.00″w x 34.00″d x 39.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.7 cm w x 86.4 cm d x 99.7 cm h |
| Weight | 58.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 31 × 39.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Monte Olive ,Worn Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Sedoni |
"*" indicates required fields