Farley Sofa-106″ – 238404-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Modern meets vintage on a 360-degree swivel. Designed with comfort in mind, this armless sofa style is upholstered in a vintage-like top-grain leather with lustrous highs and lows. Blind tufting and subtly flared sides offer a seating style truly made for lounging.
Product Details
| Weight (kg) | 63 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 138.76 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.72 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.776 m³ |
| Color | Conroe Cigar |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 106.00″w x 35.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 269.2 cm w x 88.9 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 138.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 106 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Conroe Cigar |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields