EMILINE LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Emiline Lounge Chair is a modern lounge chair. It features a lush goose down back pillow, comfortable spring-down seat cushion and modern tapered legs..The Emiline Lounge Chair has a companion ottoman and sofa.
Product Details
| Dimensions | W 34.5in D 40.25in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 92 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
Additional information
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 34.5 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Mocha |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields