Colt Sofa – 107261-020
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Simply styled for everyday lounging. A soft cotton covering is made for comfort, with subtly flared sides for shapely effect, all grounded by a wrapped plinth base.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 175.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 67.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.909 m³ |
| Color | Merino Cotton, Aged Sienna |
| Material | 100% Polyester, Solid Rosa Morada |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 39.00″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 99.1 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 175.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 98 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Aged Sienna ,Merino Cotton |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields