Wickham Sleeper Sofa – 107197-032
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A simple, stylish silhouette redefines the classic sofa bed and the single-arm style complements coordinating sectional pieces. With knife-edge pillows and upholstery, a discreetly concealed sleeper mechanism allows for one-step pullout with ultimate ease. Unfolded, sofa cushions form a comfortable full-sized bed, ready to welcome overnight guests or make movie nights a little comfier. Best yet, no extra mattress necessary. Due to the customized nature of made-to-order pieces, no cancellations or returns are accepted.
Product Details
| Weight (kg) | 100 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 220 lb |
| Volume (cu. ft.) | 59.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.682 m³ |
| Color | Savoy Parchment, Ronan Snow Fox, Ebony |
| Material | 61% Polyester, 31% Viscose (Rayon), 8% Flax/Linen, Faux Leather, Solid Maple |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.00″w x 38.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 218.4 cm w x 96.5 cm d x 86.4 cm h |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ebony ,Ronan Snow Fox ,Savoy Parchment |
| Style |
Contemporary |
| Bed Size |
Full |
"*" indicates required fields