Wickham Sleeper Sofa – 107197-025
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A simple, stylish silhouette redefines the classic sofa bed. With knife-edge pillows and high-performance upholstery, a discreetly concealed sleeper mechanism allows for one-step pullout with ultimate ease. Unfolded, sofa cushions form a comfortable full-size bed, ready to welcome overnight guests or make movie nights a little comfier. Best yet, no extra mattress necessary.
Product Details
| Weight (kg) | 100 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 220 lb |
| Volume (cu. ft.) | 59.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.682 m³ |
| Color | Surrey Olive, Cole Olive, Ebony |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, 65% Polyurethane, 25% Polyester, 10% Viscose (Rayon), Solid Maple |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.00″w x 38.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 218.4 cm w x 96.5 cm d x 86.4 cm h |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Cole Olive ,Ebony ,Surrey Olive |
| Style |
Contemporary |
| Bed Size |
Full |
"*" indicates required fields