DENBY RAF LOVESEAT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This geometric sofa and sectional series were inspired by European luxury fashion. Susan designed the Denby to be low and deep making the series inviting and comfortable. Signature arms wrap over the seat cushion creating not only a modern attitude, but also an efficient solution for keeping the seat cushion in place. One 20-inch goose feather throw pillow, weltless with hidden zipper standard in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Spring-Down seat cushion
Product Details
| Dimensions | W 60.75in D 38.25in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Maple |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 132 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 15.5 yd |
| COL | 252 sq. ft |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 60.75 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields