COMSTOCK SECTIONAL ARMLESS M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Comstock sectional series features a Made to Measure Armless Sofa, a Right Arm Facing Chaise and a Left Arm Facing Chaise. Standard with a hand-tied button back and buttoned seat cushion, the Comstock presents a handsome profile. The RAF and LAF Chaises feature an elegant sloped arm that terminates in a vertical scroll. Made To Measure Armless can be ordered in 20″ increments.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 142 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 18 yd |
| COL | 288 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 42.5in H 36in |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 120 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered White |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields