Denver Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
**Final Sale – All Items are sold as is, no returns unless damaged upon receipt. What a perfect addition to any room! This lovely curved arm chair features a warm oak chestnut finish and is made fashionable by the use of hair on hide upholstery on the scalloped seat. The neutral linen upholstered back is stitch tacked to provide visual interest. When used in pairs, the individual patterning of the hides will demonstrate the truly unique character of this stunning chair.
Product Details
| Item Weight | 33 |
|---|---|
| Materials | Oak, Hair on Hide and Performance Linen Blend |
| Opportunity Buy | YES |
| More info | Design Will Vary |
| Weight Capacity | 250 |
| Arm Height | 25.5in |
| Dimensions | W:25 x D:26 x H:38 |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25 × 38 in |
| Brand |
Furniture Classics |
| Color |
Gray |
| Style |
Rustic |
| Collection |
Denver |
"*" indicates required fields