VERONICA SWIVEL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE391-00 Veronica Swivel Chair is an updated traditional swivel chair. With her clean flared arms and trim size, Veronica provides transitional styling in a smaller scale.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 36.5in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 47 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 140 sq. ft |
Additional information
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 32 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields