Amira Chair – 244120-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the traditional wingback chair but with an art nouveau twist. The wing’s organic curved frame welcomes a woven seat back with subtly striped linen/cotton upholstery. A rope fixed to the back of the seat cushion is both functional and aesthetic, creating a more relaxed, comfortable look. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.97 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.19 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.6 m³ |
| Color | Lavon Flint, Fawn Oak |
| Material | 80% Linen; 20% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.50″w x 31.75″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 77.5 cm w x 80.6 cm d x 86.4 cm h |
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 30.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Fawn Oak ,Lavon Flint |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Amira |
"*" indicates required fields