Rowen Settee
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Rowen Settee is perfectly sized to place at the end of a bed or any location needing a smaller piece of comfortable upholstery. The open back allows it to float in a room and still be welcoming from all angles. The blind tufted detail on the cushion gives a comfortable seat with an elegant detail. Standard with a biscuit-tufted Plush-Down seat cushion.
Product Details
| Dimensions | W 72in D 27.75in H 30in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 199 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 14.5 yd |
| COL | 230 sq. ft |
Additional information
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 72 × 30 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields