Quinton Swivel Chair – 234930-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Tan top-grain leather covers transitional barrel-shaped seating with a 360-degree swivel. Leather is intentionally finished for a casual, lived-in look.
Product Details
| Weight (kg) | 30 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 66.69 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.56 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.469 m³ |
| Color | Osorno Camel |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.00″w x 33.25″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 68.6 cm w x 84.5 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 66.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 27 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields