Lindsay Lounge Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
“With a lavish seat, cozy back pillow, and restful lumbar, the Lindsay Lounge Chair is undoubtedly the most comfortable and plush chair in the house,” Booth says. Visually, the masculine lines and wood details stand in compliment and contrast to surrounding upholstery. One 11×22-inch weltless goose feather kidney pillow with hidden zipper standard. Tight seat cushion standard. Standard weltless except around the base.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 36in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Tight |
| Weight | 75 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 117 sq. ft |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered Linen |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields