Elliana Swivel Chair – 235243-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Meet the chair that offers it all: curves, texture, durability, and sustainability. All atop a modern 360-degree swivel. Easy to clean and made from fully recyclable materials, FIQA fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 33 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 72.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.658 m³ |
| Color | FIQA Boucle Natural |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 39.00″w x 36.50″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 99.1 cm w x 92.7 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 72.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 39 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
FIQA Boucle Natural |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields