Kingston Chair – 235237-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sink in to plush all-encompassing comfort on this wrap-around accent chair. Designed with a thick cushioned back and fixed suspension-style construction for ultimate comfort. Upholstered in a textural performance fabric. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.61 m³ |
| Color | Omari Natural, Terra Brown Parawood |
| Material | 79% Polyester, 16% Viscose (Rayon), 5% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.00″w x 30.00″d x 27.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 86.4 cm w x 76.2 cm d x 69.2 cm h |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 34 × 27.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Omari Natural ,Terra Brown Parawood |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields