Cask Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Comfortable for one or cozy for two, the Cask Swivel Chair invites with its curved back, deep seat, and cushy upholstery. Set on a walnut base and made with tufted details, the lighthearted piece is perfectly tailored for a living room or primary bedroom. Weltless with 1-piece buttoned Plush-Down seat cushion standard. Two 20-inch weltless goose feather throw pillows with hidden zippers standard.
Product Details
| Dimensions | W 42.5in D 42.5in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 138 lb |
| Volume | 65.99 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 42.5 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields