June Chair – 106130-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106130-003
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Four Hands, Thames Cream, Brushed Ebony, Natural Cane
Description
Textural and curve driven. Inspired by Japanese Tatamis, a cleverly constructed outer frame consists of natural cane and black parawood paneling. Adding to that clean color contrast sits cream linen-blend performance seating exclusive to Four Hands, with one knife-edge pillow for added comfort.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.48 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.558 m³ |
| Color | Thames Cream, Brushed Ebony, Natural Cane |
| Material | 66% Polyester, 19% Acrylic, 15% Flax/Linen, Solid Parawood, Cane |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.50″w x 33.00″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 80.0 cm w x 83.8 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 52.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 31.5 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields