NEWBURY SWIVEL COUNTER STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Newbury Counter Stool features a Klismos shaped back. Each feature a tailored, round “pillbox” upholstered seat with standard NS-08 nail head trim and an exposed wood apron with raised edge details. Four carved and tapered legs with recessed panels sweep outward and are joined together by an Antique Bronze circular stretcher standard. The stretcher is also available in Antique Brass and Antique Silver. The Newbury with the Klismos back is standard with a memory swivel allowing it to return to its original position when one rises. Available in bar and counter heights.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 20in D 21in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 41 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 20 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Tawny / Brass |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
| Features |
"*" indicates required fields