HOLLY TUFTED EXPOSED LEG CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This classic profile’s pleated, rolled arms flow into a rounded rounded tufted back. The Holly is also available as a skirted chair is available in various configurations including a skirted swivel, skirted glider swivel and matching skirted ottoman. Also available is the Holly Ottoman with exposed legs. Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion. Optional NS-08 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 33.5in D 36in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 85 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 104 sq. ft |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33.5 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
"*" indicates required fields