Edlyn Chandelier – 236829-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A grand statement piece, this French industrial-inspired, candelabra-style chandelier features slim lines of antique iron and tapered bobeches all around. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.125 lb |
| Volume (cu. ft.) | 29.88 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.846 m³ |
| Color | Antiqued Iron, Black Cord |
| Material | Iron, Thermoplastic |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 60.00″d x 9.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 152.4 cm d x 24.1 cm h |
Additional information
| Weight | 12.125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 9.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Antiqued Iron ,Black Cord |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields