HEATH SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A companion to the Heath sofa, this design of the Heath Swivel Chair presents itself to be a great swivel chair. A sofa found in Italy inspired the inviting Heath Sofa and its companion Heath Swivel Chair and both are refined and modern. The plinth-based sofa and chair have feminine lines and a clean silhouette.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 32.5in H 32.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 94 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 113 sq. ft |
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 34 × 32.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields