Kiano Desk Chair – 237316-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
237316-002
Category: Office Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Office Chairs, Palermo Drift, Polished Aluminum, Washed Natural Parawood
Description
Wide channels add extra comfort to a structured desk chair of soft top-grain leather, with a 360-degree swivel made for the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 41.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.63 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.301 m³ |
| Color | Palermo Drift, Polished Aluminum, Washed Natural Parawood |
| Material | Top Grain Leather, Aluminum, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 27.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 68.6 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 22 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Palermo Drift ,Polished Aluminum ,Washed Natural Parawood |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields