FOSTER CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mariette Himes Gomez was inspired by 1950’s modern upholstery as she designed the Foster series. Clean crisp lines allow the Foster series to integrate with a wide variety of furniture styles. Its tight back, T-cushion, and tapered legs and low, flat square arms create an architectural feel. The Foster can be reconfigured for any room size and requirements. Available Made To Measure, two arm seating, sectional components and an ottoman. Oxford finish shown. Spring-Down seat cushion and tight back construction standard. Two 22-inch goose throw pillows standard on sofa and loveseat when ordered in fabric. One 22-inch goose throw pillow standard on the square corner, chaises, and extended length Made To Measure® pieces.
Product Details
| Dimensions | W 35in D 38in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8.5 yd |
| COL | 135 sq. ft |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 35 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
"*" indicates required fields