Organic Ceramic Sconce – 237030-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
237030-001
Category: Lighting
Tags: Cream, Four Hands, Light Sand Porcelain Ceramic, Opal White Glass, Brass, Lighting
Description
Organic in spirit. A light sand-colored porcelain disc is nestled in a slim iron frame for a spare but impactful look. Slight variation is to be expected from piece to piece due to the handcrafted nature of ceramic.
Product Details
| Weight (kg) | 2 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 5.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.93 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.083 m³ |
| Color | Light Sand Porcelain Ceramic, Opal White Glass, Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 14.00″w x 7.00″d x 14.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 35.6 cm w x 17.8 cm d x 35.6 cm h |
| Material | Ceramic, Glass, Steel |
Additional information
| Weight | 5.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 14 × 14 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Brass ,Light Sand Porcelain Ceramic ,Opal White Glass |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields