Ferris Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Ferris Swivel Chair, with its namesake gentle spin, a tailored dressmaker skirt and exquisite upholstery details, is a sophisticated seat for any room. Its masterfully curved back with channel-back tailoring combine for comfort and beauty. The Ferris is also available as a skirted swivel chair as HC7230-27S. Standard with upholstered base. 1-piece Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 33in H 32.5in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 185 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 171 sq. ft |
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 32.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields