Elliana Swivel Chair – 235243-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Meet the chair that offers it all: curves, color, texture, durability, and sustainability. All atop a modern 360-degree swivel.
Product Details
| Weight (kg) | 33 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 72.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.658 m³ |
| Color | FIQA Boucle Olive |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 39.00″w x 36.50″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 99.1 cm w x 92.7 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 73.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 39 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
FIQA Boucle Olive |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields