Elena Banquette M2M 73-84
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Elena M2M Banquette is a sophisticated and versatile dining solution, perfect for those seeking an elegant skirted banquette. Its standout feature is its customizable width, ranging from 28″ to 120″, allowing it to fit seamlessly into any space. Designed with an 8-way hand-tied seat for exceptional comfort, the banquette is elegantly finished with a waterfall skirt and welt border, adding a refined touch to the overall silhouette.
Product Details
| Wood Species | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 206 lb |
| Volume | 121.45 ft³ |
| COM | 8 yd |
| Dimensions | W 84in D 28in H 36in |
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 84 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
