Posada Desk – 236856-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from black-finished oak, this streamlined desk features clean lines and simple styling for a minimalist look that can move between spaces and styles with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 44 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 98.1 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.81 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.391 m³ |
| Color | Worn Black Oak Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.00″w x 26.25″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 177.8 cm w x 66.7 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 98.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 70 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Worn Black Oak Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields