Dane Chair – 238421-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Safari styling is brought to modern speed on this vintage-inspired chair. Its solid wood frame features a webbed seating structure that brings a supportive, sink-in feel to the entire piece. The upholstered back, strap details and loose cushion are finished in an exclusive chestnut top-grain leather.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.76 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.534 m³ |
| Color | Sonoma Chestnut, Terra Brown Ash |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 28.50″d x 29.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 72.4 cm d x 74.9 cm h |
Additional information
| Weight | 29.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 28.5 × 29.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sonoma Chestnut ,Terra Brown Ash |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields