SERGE OTTOMAN M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Serge Ottoman was inspired by a French Modernist sculpture. It has a classic hourglass shape that sits upon carved maple feet. Serge is also available in Made To Measure® sizes from 18 to 60 inches square or any rectangle size in between.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| SeatType | Tight |
| Weight | 41 lb |
| Volume | 23.38 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 18.75in |
Additional information
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields