BISTRO CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Designed as a companion piece to the Bistro Banquette series, this chair also works well as a pull-up in other design arrangements. Sable finish shown. Optional NS-09 nail head trim shown. Optional connectors available.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 28in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 58 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
Additional information
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields