Alida Dining Chair – 236858-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
236858-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Alcala Cream, Warm Ash, Natural Crosshatch Cane, Chairs & Benches, Cream, Four Hands
Description
Warm ash and woven cane create a shield-style back. Cream high-performance fabric seat makes this midcentury-inspired piece perfect for everyday dining. High-performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.307 m³ |
| Color | Alcala Cream, Warm Ash, Natural Crosshatch Cane |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Ash, Cane |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 25.00″d x 37.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 63.5 cm d x 94.6 cm h |
Additional information
| Weight | 19.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21.75 × 37.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alcala Cream ,Natural Crosshatch Cane ,Warm Ash |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields