Suspension Desk – 235487-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from solid oak and oak veneer and finished in a smoky black, an executive-size desk features a fully finished back, offering the option to float-style in a room. Plenty of varied-size drawers offer generous storage space.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 177.47 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.01 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.756 m³ |
| Color | Smoked Black Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.50″w x 30.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 184.2 cm w x 76.2 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 177.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 72.5 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Smoked Black Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields