Suspension Desk – 235487-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from oak veneer with a rustic grey finish, an executive-size desk features a fully finished back, offering the option to float-style in a room. Plenty of varied-size drawers offer generous storage space.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 177.47 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.01 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.756 m³ |
| Color | Rustic Grey Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.50″w x 30.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 184.2 cm w x 76.2 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 177.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 72.5 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Rustic Grey Veneer |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields