Geist Rug 10’x14′ – 237150-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Raised, broken stripes elevate this monochromatic area rug, creating a unique pattern that enhances its solid design.
Product Details
| Weight (kg) | 32 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 70 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Akara Cream |
| Material | 66% Wool, 34% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Akara Cream |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields